Kada zavladaju mokri uslovi na putu, menjaju se uslovi za vožnju. Vožnja po kiši mnogo je zahtevnija nego vožnja po lepom vremenu. Pridržavajte se sledećih saveta za vožnju u mokrim uslovima.
Za volanom ste tokom provale oblaka? Jaka kiša smanjuje vidljivost i otežava zaustavljanje. Vrebaju i druge opasnosti kao što je npr. akvaplaning.
Novi pneumatici ili dobro održavani pneumatici s optimalnom dubinom gaznog sloja doprineće većoj bezbednosti pri vožnji po kišovitom danu. Ostalo zavisi od pažljive i savesne vožnje.
Ova tri pravila ključna su za bezbednost u mokrim uslovima. Ali to nije sve što bi trebalo da znate o vožnji po jakoj kiši. U nastavku vam dajemo još saveta za bezbednost na mokrim i poplavljenim kolovozima.
Prva kiša nakon sušnog perioda zaslužna je za neke od najopasnijih uslova za vožnju. Zašto? Kiša se meša s uljem i prašinom na putu, što stvara posebno klizavu kolovoznu površinu. Usled toga izloženi ste većoj opasnosti od gubitka kontrole nad vozilom.
U mokrim uslovima kočnice neće odgovoriti na pritisak papučice na isti način kao po suvom. Pratite saobraćaj što dalje ispred sebe i usporite tako što ćete pustiti papučicu gasa, pre nego pritiskom na kočnicu. Izbegavajte korišćenje kočnica koliko god je to moguće. Naglo kočenje na mokrom kolovozu može izazvati proklizavanje.
Isključite tempomat po kiši. Morate da imate potpunu kontrolu nad vozilom.